Diastema

HomeZdrowie

Diastema

Diastema to przerwa między zębami. Nie jest szkodliwa, występuje u dzieci i dorosłych. U dzieci luka zazwyczaj zamyka się, gdy wyrastają im zęby stałe

Kompletny przewodnik po tym, jak zdecydować, który element oświetlenia ogrodowego jest dla Ciebie najlepszy
Jakie są opinie pacjentów po zabiegu powiększania ust?
Medycyna pracy a ochrona wzroku w warunkach zawodowych

Diastema to przerwa między zębami. Nie jest szkodliwa, występuje u dzieci i dorosłych. U dzieci luka zazwyczaj zamyka się, gdy wyrastają im zęby stałe. Diastema to szczelina między zębami szersza niż 0,5 milimetra. Może rozwijać się między każdymi zębami. Leczenie zwykle nie jest konieczne ze względów medycznych. Ale jeśli dana osoba nie lubi pojawiania się jej diastemy, możliwe jest zamknięcie lub zawężenie luki. Jeśli zęby poluzują się z powodu choroby dziąseł, osoba może odczuwać ból i dyskomfort, zwłaszcza podczas jedzenia. Reklama: Dentysta Rybnik
Inne objawy choroby dziąseł to:

– jaskrawoczerwone dziąsła
– opuchnięte, tkliwe dziąsła
– krwawiące dziąsła
– recesja dziąseł
– zły oddech
– luźne zęby

Zazwyczaj przyczynami diastemy są:

Wielkość zębów w stosunku do kości szczęki

Jeśli zęby danej osoby są zbyt małe w stosunku do wielkości kości szczęki, między zębami mogą pojawić się luki. Rozmiary kości szczęki i zębów mogą być uwarunkowane genetycznie, co jest jednym z powodów, dla których diastemy mogą występować w rodzinach.

Brakujące lub niewymiarowe zęby
Jeśli brakuje niektórych zębów lub są one mniejsze niż inne, może rozwinąć się diastema. Często dotyczy to górnych siekaczy bocznych — zębów po obu stronach dwóch górnych przednich zębów. Jeśli brakuje górnych bocznych siekaczy lub są one stosunkowo małe, może powstać luka między dwoma przednimi zębami.

Powiększone wędzidełko wargowe
Wędzidełko wargowe to tkanka rozciągająca się od wewnętrznej strony górnej wargi do dziąsła nad górnymi przednimi zębami. Jeśli ta tkanka jest szczególnie duża, może spowodować powstanie szczeliny między tymi zębami.

Choroba dziąseł
Migracja zębów jest typowym objawem zaawansowanej choroby dziąseł. U osób z chorobami dziąseł stan zapalny powoduje uszkodzenie kości podtrzymującej zęby. W końcu zęby mogą się poluzować i mogą pojawić się luki.