Masaż ajurwedyjski w ciąży

HomeZdrowie

Masaż ajurwedyjski w ciąży

Ciąża to wyjątkowy czas w życiu kobiety i z pewnością wymaga szczególnej uważności, należy jednak pamiętać, że jeśli ciąża przebiega prawidłowo należy

Medycyna pracy a ochrona wzroku w warunkach zawodowych
Rola Diety w Sukcesie na Siłowni: Jak Zbilansowana Żywieniowo Wpływa na Wyniki
Alergia na pyłki kwiatów: które rośliny są największym wyzwaniem dla alergików?

Ciąża to wyjątkowy czas w życiu kobiety i z pewnością wymaga szczególnej uważności, należy jednak pamiętać, że jeśli ciąża przebiega prawidłowo należy go traktować jako naturalny, fizjologiczny stan kobiety. Każdy masaż należy skonsultować z lekarzem na podstawie badań i ustalić czy istnieją przeciwskazania albo zagrożenia. Przeciwskazania najczęściej dotyczą wybranych technik masażu lub konkretnych partii ciała, co pozwala na dobranie odpowiedniego masażu. Patologie ciąży oraz inne poważne schorzenia najczęściej stanowią wykluczenie pracy z ciałem. Pierwszy trymestr ciąży oraz ostatnie tygodnie przed wyznaczonym terminem porodu.

Reklama: Przychodnia Romet

Masaż ajurwedyjski jest tylko jedną z praktyk ajurwedyjskich wpisanych w obszar Macierzyństwa z Ajurwedą. Macierzyństwo z Ajurwedą to bardzo rozbudowany cykl przygotowań do ciąży, porodu i rodzicielstwa dla obojga rodziców. Ajurweda oferuje przyszłym mamą pełen wachlarz aktywności wspierających organizm. W tym okresie ciało kobiety przechodzi wiele zmian, a masaże ajurwedyjskie wspierają zdrowie fizyczne i psychiczne nie tylko matki, ale także płodu. Regularne masaże wspierają zachodzące procesy i przygotowują kobietę do porodu. Ajurwedyjski masaż jest odpowiednio modyfikowany, tak aby technika masaży oraz pozycja indywidualnie odpowiadała potrzebom ciężarnej kobiety. Oleje przeznaczone do masażu ajurwedyjskiego mają korzystny wpływ na skórę i jeśli nie ma konkretnych przeciwskazań do ich stosowania można aplikować je także w domowym zaciszu, przed kąpielą.

Jakie efekty przynosi masaż ajurwedyjski?

Przede wszystkim lecznicze i odmładzające. Regeneruje ciało, poprawia krążenie zapobiegając obrzękom. Korzystnie wpływa na stan skóry widocznie poprawiając elastyczność i gęstość co bezpośrednio zapobiega pojawiającym się w trakcie ciąży rozstępom.

Regulacja układu limfatycznego oraz działanie przeciwbólowe ma ogromne znaczenie przy zwiększającym się ciężarze ciała kobiety oraz burzy hormonalnej powodującej różne dolegliwości. Masaż złagodzi skurcze mięśni, dyskomfort w dolnej części pleców czy bóle bioder.

Rozgrzewające oleje kojąco wpływają na skołatane nerwy powodując głębokie rozluźnienie. Masaż gorącymi olejami wprowadza równowagę energetyczną, likwiduje stres i napięcia kumulujące się w obręczy barkowej. Regularne masaże ajurwedyjskie zapewniają również spokojniejszy, głęboki sen.